Струва ли си да се занимаваш с това или само бави работата?
Когато става дума за ползи от разделното събиране на СДО на обекта, повечето хора се мръщят и си мислят „айде сега, още едно нещо за мислене“. Истината обаче е, че ако се направи като хората, спестява нерви, пари и излишни главоболия. Реално не е чак толкова сложно – малко организация в началото и после нещата вървят по-леко. А най-хубавото е, че никой не те кара да станеш еко активист, просто да не мешаш всичко в един камион, както се е правило по навик.
Истински полезни причини за ползи от разделното събиране на СДО на обекта
- Спестяваш пари от извозване. Когато отпадъците са сортирани правилно – бетон отделно, дърво отделно, найлони, желязо, стъкло… разходите падат рязко. Не всичко се извозва на едно и също място, а и някои неща могат да се предадат по евтина тарифа или направо без пари.
- Много по-лесно е при контрол. Ако дойдат на проверка, няма да се чудиш какво да обясняваш. Контейнерите са разделени, всичко си има етикет, няма бъркотия и няма нужда от обяснения. Това важи и ако някой клиент реши да се заяде какво си правил с отпадъците.
- Работата тече по-организирано. Като има ясна схема къде се хвърлят тухли, къде изолация, къде дървения, всичко върви по-бързо. Не се губи време в ровене и не се затлачва обекта с купчина от всякакви боклуци.
- Намаляваш риска от глоби. Ако хвърляш всичко на куп, шансът да те резнат с глоба е съвсем реален. А глобите за СДО не са като за билет в автобуса. И не важи „ама не знаех“.
- Показваш, че работиш сериозно. Все повече инвеститори и клиенти гледат дали се работи чисто и под контрол. Ако си мислиш, че никой не го гледа – грешиш. Има и такива, които го търсят нарочно.
Как да организираш разделното събиране на СДО на обекта без да си късаш нервите
- Определи зони за различните видове боклук. Не е нужно да вадиш карта на обекта – просто реши къде ще се трупат тухлите, къде желязото, къде изолацията. Слагаш табелки, дори с маркер на кашон става. Хората трябва да знаят къде какво хвърлят.
- Не се опитвай да събираш всичко на едно. Това, че ти се струва лесно, не значи че ще е по-евтино. Смесеният боклук е най-скъпият за извозване. По-добре два контейнера и ясна схема, отколкото един и после да плащаш за целия.
- Следи какво се извозва и кога. Има случаи, в които можеш да пуснеш само метал или само дърво. Ако си отделил нещата, можеш да си организираш извозване само на конкретната част. Това пести курсове, пести време, а понякога и пари.
- Говори с хората на терен. Без значение дали става дума за хамали, майстори или други работници – обясни кой боклук къде да се хвърля. Ако трябва – напомняй. По-добре да те запомнят с малко мрънкане, отколкото с глоби.
- Гледай и какво можеш да предадеш отделно. Желязо, кабели, понякога дърво – не всичко трябва да се изхвърля. Някои неща могат да се дадат за вторични суровини. Ако нямаш къде – търси фирма за извозване на боклук или изпразване на апартаменти и къщи, които се занимават с подобни неща.
Най-често задаваните въпроси
Мога ли да изхвърля всичко в един контейнер и после някой да го сортира?
Не е добра идея. Ще платиш повече, а има и риск да откажат да ти го вземат. Центровете за обработка не приемат всичко на куп.
Колко контейнера са нужни на среден обект?
Зависи от работата, но поне два са минимум – за тежки строителни отпадъци и за леки, като найлони и кашони. Ако имаш и дърво или метали – още един няма да е излишен.
Ако хвърля грешно нещо, могат ли да ме глобят?
Да. Ако хвърлиш строителен боклук при битовия или обратно – глобата е напълно реална. По-добре се огледай и сортирай навреме.
Кой е отговорен за отпадъците – наемателят на обекта или майсторите?
Обикновено този, на когото е обектът или кой е поръчал ремонта. Ако няма ясно разписано кой какво прави, ти ще си отговорен.
Мога ли сам да карам СДО на депо без фирма?
Можеш, стига да имаш нужните документи и да знаеш къде. Но честно казано, в повечето случаи е по-удобно да се използва фирма за почистване или подобна услуга, особено ако има повече боклук.
