Меню Затваряне

Как да минеш през цялото без излишно мотане и излишни главоболия?

Когато дойде време да махаш старите неща, винаги се почва уж с едно шкафче и накрая гледаш – станало цяло приключение. Та за да не се стига до чудене „сега какво да правя“, събрах най-важните финални съвети за процеса по освобождаване от мебели. Без излишна философия – директно и ясно.

Подробни финални съвети за процеса по освобождаване от мебели

Все нещо ще пропуснеш, ако действаш на юруш

  • Първо си подреди приоритетите. Не е нужно да вадиш всичко наведнъж. Почни от най-големите или най-проблемните – дивани, секции, гардероби. Хем освобождаваш място, хем се мотивираш да продължиш с по-дребните. Иначе се завираш в детайли, а основното си стои.
  • Внимавай с това какво къде хвърляш. Не всичко е за сметището. При някои случаи можеш да поръчаш извозване на стари мебели, а при други – за дървения отпадък, трети – направо за метален скрап. Колкото по-отрано мислиш това, толкова по-малко ще ти се влачи после.
  • Не подценявай как ще го изнесеш. Тежки неща не се местят с голи ръце и ентусиазъм. Или търсиш приятел с бус, или си викаш помощ. Нищо не пречи и да ползваш хамали за почистване и извозване, ако не ти се занимава с хамалогия. Да не се оказва после, че си одрал касата на вратата, защото „ей сега ще го изкарам“.

Малко полезни уточнения за финални съвети за процеса по освобождаване от мебели

Не всичко е сила – трябва и малко мисъл

  1. Разделяй по категории. Действай по тип – дървени, тапицирани, стъклени. Това ти спестява време при товарене и мислене къде какво да се изхвърля. Освен това ти дава шанс да прецениш какво можеш да дадеш за изпразване на апартаменти и къщи, а какво директно си заминава.
  2. Не чакай последния момент. Планирай поне ден-два напред. Ако го оставиш за петък вечер или неделя сутрин, ще се проклинаш, че не си започнал по-рано. Все нещо няма да ти стигне – време, чували, място в колата, нерви.
  3. Чували, ръкавици, инструменти. Нямаш ли поне няколко здрави чувала, работни ръкавици и отвертка – забрави. Мебелите не излизат цели, често се разглабят. А без ръкавици си режеш ръцете, без чували разнасяш прахоляк. Пълна лудница става, ако не си се сетил за тия елементарни неща.

Най-често задаваните въпроси

Трябва ли да разглабям мебелите или може направо да ги изхвърля?
По-добре ги разглоби, особено ако са големи. По-лесно се носят, събират се в кола и няма да разбиеш вратата или стълбището. Само не забравяй отвертката.

Мога ли да изхвърля всичко на едно място или има някакви изисквания?
Зависи от това къде ще ги караш. Обикновено има правила – метал отделно, дърво отделно. Ако не спазиш, може и глоба да отнесеш.

Колко време отнема цялото разчистване?
Зависи колко мебели имаш и дали сам се занимаваш. Може да отиде цял ден или няколко часа, ако си подготвен и организиран.

Къде да намеря помощ, ако не мога сам да се справя?
Има всякакви варианти – съседи, приятели, професионални фирми за дезинфекция, които предлагат и помощ при извозване. Не си го причинявай сам, ако не си сигурен, че ще се справиш.

Какво да правя с по-дребните отпадъци след мебелите?
Слагай ги в чували – парчета, винтове, прах, стъкла. Не ги оставяй разпилени, защото става опасно. Винаги остава боклук, дори и да не го очакваш.

Финални съвети за процеса по освобождаване от мебели