Звучи лесно, но реалността е друга!
Защо е трудно да освежите дома си сами? Щото работата е повече, отколкото изглежда на пръв поглед! Всеки си мисли, че с едно парцалче, кофа и малко препарат ще стане, ама като се почне – едното води до другото, времето изчезва, а резултатът пак не е като в представите!
Проблемите, които изникват, когато решиш да разчистваш сам
Липса на време и енергия – кой има нерви за това?
Всеки си казва „Днес ще разчистя!“, ама идва момента и осъзнава, че няма време, сили и мотивация. След работа кой ще има желание да търка петна, да вдига тежки мебели и да рови из стари кашони? А уикендът? Я по-добре да се използва за нещо по-приятно, а не да се бориш с прах, мазнотии и боклуци!
Мръсотията винаги е повече, отколкото си мислиш
Ставаш с нагласата, че ще минеш с парцала и всичко ще е чисто, ама после виждаш, че под леглото е цял склад за прах, а кухненските шкафове лепнат от някаква древна мазнина. Перата на вентилатора са черни, фугите в банята вече не са бели, а килимът е събрал цялото меню от последната година. Колкото повече гледаш, толкова повече гадории изникват!
Изхвърляне на боклуци – голяма главоблъсканица!
Когато решиш да изхвърлиш ненужните неща, идва проблемът – къде да ги сложиш? Не можеш да метнеш всичко до контейнера, защото кой знае дали ще го вземат. Големите неща като стари мебели, кашони, ненужна техника – всичко това иска организация. А кой има време и нерви да се занимава с това? Някои дори не знаят къде да отидат, за да се отърват от тези неща законно! Тук идва моментът, в който извозване на стари мебели става неизбежна опция.
Как да се справиш, без да ти се отрази на нервите?
- Планирай предварително. Направи си списък кое трябва да се разчисти и сложи реалистичен срок. Иначе само ще започнеш и ще се откажеш по средата.
- Събери нужните препарати и инструменти. Без тях нищо няма да стане, а ако се окаже, че нещо липсва, ще трябва да прекъснеш и да търчиш по магазини.
- Използвай правилната техника. Някои петна и натрупани мръсотии не се махат с обикновена гъба и сапун. Има си трикове за почистване на различни повърхности.
- Разчиствай на части. Не се хвърляй на всичко наведнъж – ще се откажеш на втория час. Почни с едно помещение и продължи постепенно.
- Ако боклуците са прекалено много – потърси помощ. Някои случаи изискват по-сериозна намеса, особено ако става дума за почистване на силно замърсено жилище или големи количества боклуци.
Най-честите въпроси и отговори
Как да се справя с упорити петна по стените и пода?
Зависи от материала, но сода бикарбонат, оцет и лимон вършат чудеса! Ако е нещо по-сериозно, има професионални препарати, ама гледай да не ги смесваш – някои комбинации могат да са опасни!
Какво да правя с тежките и обемисти неща, които не ми трябват?
Някои неща можеш да подариш или продадеш, но ако са счупени и безполезни – трябва да търсиш кой да ги извози. Контейнерите не са решение, защото не всичко може да се хвърли там.
Защо след почистване пак има прах навсякъде?
Щото прахът не спира да пада! Ако не чистиш редовно, се натрупва и при всяко движение се вдига отново. Единственото решение е да се поддържа често, иначе става безкрайна борба.
Как да поддържам жилището без да ми отнема цялото време?
Прави малко по малко всеки ден! Пет минути днес са по-добре от три часа в края на месеца. Ако обаче положението вече е извън контрол, трябва сериозно разчистване.
Кога е по-добре да потърся професионална помощ?
Когато нещата са прекалено занемарени, има опасност от мухъл, насекоми или лоши миризми, които не изчезват с проветряване. В такива случаи, услуги за почистване на клошарски апартамент или други специализирани услуги могат да бъдат единственият начин да се оправи положението, особено ако има много големи мизерии, като например фекалии.
