Ами какво става след пожара – има ли оправия или всичко заминава?
Възможно ли е дълбоко почистване на опожарени жилища? Да, ама трябва да се влезе с ясна мисъл и доста упоритост. Не става с парцалче и спрей. Това си е истинска битка с миризми, сажди, стопени материали и какво ли още не. Има случаи, в които хора си мислят, че всичко е изгубено, а после се оказва, че с правилните действия доста от нещата могат да се спасят. Не всичко, разбира се, но определено има смисъл да се пробва, особено ако се мине стъпка по стъпка както трябва.
Кога наистина има смисъл да се мисли за дълбоко почистване на опожарени жилища?
Първо трябва да е ясно – всяко жилище, което е горяло, си има своята картинка. В едно ще е опушено, в друго ще има стопени мебели, в трето пък ще е засегната само кухнята. Но ако пожарът не е унищожил носещи стени и конструкцията е окей, дълбокото почистване е не само възможно, а направо задължително. Защото саждите не са просто чернилка – те се впиват в стените, пода, дори в дупките на контактите. А и миризмата… Не е като да минеш с ароматизатор и да си готов.
- Оценка на щетите от специалист по възстановяване. Много хора правят грешката да започнат сами да чистят, без да знаят дали е безопасно. Не е лошо да се направи оглед от човек, който разбира дали нещо ще се срути, или дали има нужда от сериозна дезинфекция.
- Премахване на всичко, което е овъглено. Всичко, което е напълно изгоряло или мирише ужасно, трябва да се махне. Това включва мокети, завеси, матраци, мебели – няма смисъл да се мъчи човек да ги спасява. В такива случаи често се стига до изхвърляне на покъщнина, защото е по-добре да се махне, отколкото да държи миризмата.
- Обезпрашаване и премахване на сажди. Това се прави със специални прахосмукачки, които задържат фините частици, а не ги разнасят из въздуха. После се минава с препарати, които са направени точно за опожарени стени и повърхности.
- Дълбока дезинфекция. Не може да се мине без нея. Тук говорим за дезинфекция на апартамент, защото миризмата от дим и токсичните съединения, отделени при горенето, си остават, ако не се почистят професионално.
- Проветряване и неутрализиране на миризми. Озонови машини, специални филтри, препарати против миризма – това се използва, за да не мирише всичко на изгоряло, дори след като всичко е почистено.
Какво да не се прави?
- Не започвай без маска и ръкавици. Много от веществата, които се отделят при горенето на пластмаси и мебели, са опасни. Някои хора си мислят, че ако минат с парцал, ще стане. Да, ама не.
- Не използвай вода директно върху саждите. Това само ще ги накара да се размажат още повече и да влязат по-дълбоко в стените. За целта си има специални препарати и методи.
- Не задържай нищо, което не може да се спаси. Ако нещо е напълно съсипано, няма нужда да стои и да държи влагата и миризмата. В такива случаи хората ползват услуги за изпразване на апартаменти и къщи, за да се освободи всичко непотребно.
- Не замазвай проблема с боя. Много хора си мислят – ще боядисам стените и ще замине миризмата. Само че миризмата си остава, а и мухъл може да тръгне от влагата в саждите.
- Не оставяй електрическите уреди без проверка. Дори да изглеждат наред, кабелите вътре може да са увредени. Това си е риск, който не бива да се подценява.
Най-често задаваните въпроси
Колко време отнема дълбокото почистване след пожар?
Зависи от щетите и големината на мястото. При по-малки пожари може да отнеме няколко дни, но ако щетите са големи, може да се точи с дни или дори седмица. Понякога се налага чакане за проветряване и сушене, особено ако се използват препарати или се махат мокри изгорели неща.
Трябва ли да се сменят всички мебели?
Не всички. Зависи колко са засегнати. Дървени мебели често попиват миризмата и понякога се изхвърлят. Ако нещо е било далеч от пожара и няма миризма, може и да се запази. Важното е да не се държи нещо, което създава здравословен риск.
Може ли сам човек да се справи с почистването?
Може, ама трябва да знае какво прави. Нужни са защитни средства, правилни препарати и доста време. Ако не е сигурен как се почиства, по-добре е да се потърси помощ от професионалисти, особено при сериозни щети.
Как се премахва миризмата на изгоряло?
Миризмата не изчезва сама. Не става и с ароматизатори. Трябва се минава с препарати, които неутрализират дим, сажди и токсини. Най-сигурно е с озонови машини и филтри, които изтеглят частиците от въздуха.
Опасно ли е да се живее в апартамент след пожар?
Да, ако не е почистено както трябва. Остатъците от дим, токсични вещества, мухъл и други могат да предизвикат проблеми с дишането, особено при деца и възрастни. Дълбокото почистване не е каприз, а нещо, което си е направо задължително.
