Меню Затваряне

Какво толкова правят тия гълъби, че да ти трябва чистене след тях?

Ако си мислиш, че гълъбите са просто сладки хвъркати гадинки, грешиш жестоко. Тия хвъркати машини за мръсотия цапат навсякъде, оставят перушина, акита и какво ли още не. Специализирано почистване след гълъби не е лукс, а задължителна акция, ако не искаш терасата ти да изглежда като гълъбарник или фасадата на сградата да стане музей на изпражненията.

Как се справяш с гълъбската напаст по балкони и покриви?

Някой ще каже – „Е, ще измета и ще мина с вода“. Дрън-дрън. Мръсотията от гълъби не е просто прах, боклуци или изпражнения по мебелите, а пълен комплект гадости, които не само изглеждат зле, но и разнасят болести. Ако не си направиш труда да почистиш като хората, рискуваш да си докараш неприятности.

Практически съвети за справяне със замърсяването от гълъби

  • Не отлагай почистването. Ако чакаш да се махнат сами или „да завали дъжд“, по-добре се приготви за още повече мизерия. Колкото по-дълго стои мръсотията, толкова по-трудно се маха.
  • Използвай защитно облекло. Това не е просто прах – гълъбските екскременти могат да съдържат всякакви гадости, включително бактерии и паразити. Маска, ръкавици и очила са задължителни, ако не искаш да се изръсиш после за лекарства.
  • Не разчитай само на вода. Просто изливане на кофа с вода няма да свърши работа, освен ако не искаш да размажеш боклука. Трябва си препарат за дезинфекция, за да убиеш бактериите и да премахнеш миризмата.
  • Блокирай достъпа им. Ако не искаш да чистиш отново след седмица, помисли как да им отрежеш пътя – мрежи, шипове, ленти, всичко е по-добре от това да станеш дом за гълъбите.

Как да премахнеш сериозни замърсявания от гълъби?

  1. Първо премахни сухата мръсотия. Използвай метла или прахосмукачка с филтър, за да събереш перушина, изсъхнали акита и другите остатъци. Не прави грешката да мокриш всичко веднага, защото ще стане лепкава каша.
  2. Измий с подходящ препарат. Водата сама по себе си не стига – трябва си дезинфектант, който да убие бактериите. Най-добре е да използваш разтвор със съдържание на хлор, но внимавай да не повредиш повърхностите.
  3. Използвай гореща вода под налягане. Ако мръсотията е стара и засъхнала, пароструйка или маркуч с високо налягане ще ти свършат най-добра работа. Така ще махнеш дори най-упоритите петна.
  4. Направи дезинфекция. След като си измил, задължително напръскай с дезинфектант и остави да подейства. Това ще спре разпространението на бактерии и ще намали риска от болести.
  5. Осигури защита за в бъдеще. Монтирай шипове, мрежи или ултразвукови устройства, които да държат гълъбите настрана. Ако си оставиш балкона без защита, много скоро пак ще си на същото дередже.

Ако ситуацията е извън контрол и няма как да се справиш сам, по-добре потърси фирма за почистване, която знае как да се справи със сериозно замърсяване. Тези фирми почистват всякакви места – от мазета до цели жилища!

Често задавани въпроси и отговори

Какво да правя, ако гълъбите постоянно се връщат?
Трябва да им блокираш достъпа. Ако няма къде да кацат или гнездят, няма и да се връщат. Монтирай мрежи, шипове или други средства за защита.

Безопасно ли е да чистя сам без предпазни средства?
Не е препоръчително. Гълъбските изпражнения съдържат бактерии, гъбички и паразити, които могат да предизвикат здравословни проблеми. Маска, ръкавици и защитни очила са задължителни.

Колко често трябва да се чисти след гълъби?
Зависи колко са нахални и дали имаш защита. Ако веднъж си оправил мястото, но не си сложил защита, ще трябва да чистиш на всеки няколко седмици.

Какви препарати са най-добри за дезинфекция?
Разтвори с хлор, специални антибактериални препарати или водороден пероксид вършат чудесна работа. Внимавай с химикалите и винаги използвай ръкавици.

Какво да правя, ако не мога сам да се справя с мръсотията?
Ако положението е критично, потърси почистване на силно замърсен апартамент, защото професионалистите разполагат с техника и препарати, които ще свършат работа бързо и ефективно.

Специализирано почистване след гълъби