Меню Затваряне

Какво представлява тази услуга и защо не можеш да я направиш сам?

Специализирани услуги за почистване след смърт в дома са необходими, когато ситуацията е извън контрол и стандартните препарати няма да помогнат. След инцидент или дълъг престой на тялото в жилището, се появяват бактерии, вредни микроорганизми и силна миризма, която няма махане без професионални химикали. Освен това, такива места могат да крият здравословни рискове, за които хората не подозират. Да влезеш без оборудване и да пробваш сам е лоша идея, защото няма как да дезинфекцираш както трябва, а и рискуваш да се заразиш.

Какви опасности има, ако мястото не бъде почистено както трябва?

Много хора си мислят, че едно добро проветряване и малко белина ще свършат работа, но реалността е друга. Органичните разпадни продукти попиват в подове, стени, мебели и дори в бетон, ако случаят е тежък. Миризмата се задържа седмици наред, а бактериите се разпространяват бързо. Ако няма подходяща обработка, може да се стигне до инфекции и алергии. Затова такива случаи не се оставят на случайността.

Какво се прави при почистване след смърт?

Няма универсален метод – всичко зависи от състоянието на мястото. Но в повечето случаи процесът включва премахване на биологичните остатъци, дезинфекция на апартамент, обработка срещу миризми и специализирани химически методи, които убиват всички микроорганизми. Също така, понякога се налага изнасяне на мебели, които са поели зарази и не могат да се спасят. В крайни случаи се налага дори изкъртване на настилки.

Как да подготвиш жилището, ако ти предстои почистване след такъв случай?

  • Изолирай района. В никакъв случай не стой вътре без защитна маска и ръкавици. Миризмите и частиците могат да причинят дразнене на очите, кожата и дихателните пътища.
  • Не се опитвай да чистиш сам. Това не е обикновено замърсяване, което можеш да оправиш с препарати от магазина. Опитите за самостоятелно почистване могат да влошат ситуацията и да разнесат заразите.
  • Проветри, но внимателно. Ако времето го позволява, отвори прозорци, но не разчитай, че само въздухът ще оправи проблема. Миризмата на разложение не изчезва просто така.
  • Изхвърли всичко, което не може да се дезинфекцира. В много случаи меки настилки, матраци и дървени мебели поемат зарази и няма оправия – трябва да се премахнат напълно чрез извозване на отпадъци.

Често задавани въпроси и отговори

Каква миризма остава след смърт и маха ли се напълно?
Миризмата зависи от това колко време тялото е стояло и в какви условия. В затворено жилище без вентилация, тя прониква навсякъде. Премахването ѝ изисква специални химикали и машини. Ако не се направи правилно, ще остане за дълго.

Опасно ли е да се влиза в помещение след смърт?
Ако не е направена дезинфекция, да – много опасно. Във въздуха може да има бактерии и вредни химични съединения от разложението. Особено рисково е, ако има кръв или други телесни течности.

Колко време отнема цялостното почистване след смърт?
Зависи от степента на замърсяване. Леките случаи отнемат няколко часа, но ако има тежки поражения, процесът може да продължи няколко дни. В някои ситуации дори се налага ремонт.

Трябва ли да изхвърлим мебелите след такова почистване?
Не винаги, но в много случаи – да. Ако тъканите и дървото са попили течности или миризми, няма спасение. Най-добре е да се направи оценка дали подлежат на обработка или се налага изпразване на апартаменти и къщи, включително и гаражи, мазета, тавани и други помещения.

Какво трябва да направя след почистването?
Добре е да не влизаш веднага. След обработката трябва да се проветри и да се провери дали няма остатъчни миризми. Също така, препоръчва се основна проверка за мухъл и допълнителна дезинфекция след покойник, за да няма остатъчни рискове.

Специализирани услуги за почистване след смърт в дома