Меню Затваряне

Какво трябва да знаеш, ако си се сблъскал с такъв случай?

Когато се случи нещо тежко като престъпление на частна територия, първото нещо, което изниква, е нужда от дезинфекция на жилища след убийство. Това не е работа с моп и препарат от магазина. Става дума за нещо много по-сериозно – не само защото е неприятно, а защото може да бъде и опасно за здравето. И не, не става дума само за миризма или петна. Бактерии, биологични отпадъци и риск от зарази – всичко това е реално.

Основни насоки при нужда от дезинфекция на жилища след убийство

Колкото и да не ти се иска, ако имаш такава ситуация, трябва да подходиш сериозно. Няма как да оставиш нещата за „по-нататък“, защото всеки ден без дезинфекция само влошава нещата. Тук не става дума само за козметика – става дума за безопасност.

  • Изолирай района възможно най-бързо. Не позволявай на хора или животни да влизат вътре. Нищо чудно да има телесни течности или заразен въздух. Колкото по-малко движение, толкова по-малък риск от разнасяне.
  • Не опитвай сам да миеш или чистиш. Много хора си мислят, че ще минат с малко белина и ръкавици, ама това не върши работа. Кръвта се просмуква в порести повърхности, а бактериите остават дълго след това.
  • Провери какви повърхности са засегнати. Говорим за под, стени, мебели, електроуреди и всичко, което е било в близост. Ако не знаеш какво да гледаш – по-добре се свържи с хора, които са правили почистване след смърт или дезинфекция след покойник. Те ще видят какво ти убягва.
  • Не отлагай дезинфекцията повече от ден-два. Това не е каприз – това е биологична опасност. Миризмите се впиват, мухъл може да се появи, и каквото е било контактно със заразени течности, започва да се разлага.
  • Провери дали има нужда от извозване на мебели. Мека мебел, килими, матраци – ако са засегнати, няма изчистване, има само изхвърляне. И то специализирано. Не става с „чувал и до кофата“. В такъв случай търсиш извозване на стари мебели или фирма за извозване на боклук.

Какво трябва да се направи при почистване след тежко престъпление

  1. Оглед на помещението и установяване на рисковите зони. Това не значи само визуален оглед, а и преценка на риска – дали има бактерии, мухъл, остатъци от телесни течности, какви препарати са нужни и какво не подлежи на спасяване.
  2. Премахване на заразени материали. Това включва всичко, което е абсорбирало телесни течности или е било в директен контакт. Килими, завивки, стари столове – всичко си заминава. Хвърля се контролирано, а не в контейнера. Това вече влиза в графата почистване на отпадъци от апартамент.
  3. Сериозна дезинфекция на твърдите повърхности. Не става дума само за дезинфекциране с някакъв домашен препарат. Става дума за професионални, сертифицирани препарати, които унищожават вируси, бактерии, плесени и спори. Използват се маски, костюми, филтри и се спазва протокол.
  4. Проветряване и контрол на миризмите. След като всичко е почистено, се включват неутрализатори и озонатори. Те премахват не само миризмата, а и каквото още се е задържало във въздуха. Често тук влиза и дезинфекция на апартамент, за да се изчисти всичко от микроби и патогени.
  5. Последващ контрол и нов оглед. Няколко дни по-късно, всичко се минава отново. Не се оставя „на доверие“. Ако има още остатъци, се прави нова обработка. Има случаи, в които се налага почистване на силно замърсен апартамент, защото заразата се е разнесла.

Най-често задаваните въпроси

Може ли сам да се справя с почистването след убийство?
Не се препоръчва. Това не е като да забършеш праха. Говорим за телесни течности, кръв, биологични отпадъци и възможна зараза. Това си е здравословен риск.

Колко време след инцидента трябва да започне дезинфекцията?
Колкото по-рано, толкова по-добре. Обикновено се започва в рамките на 24 часа. Ако се чака, започват да се развиват бактерии, мухъл и миризмата става нетърпима.

Какво трябва да направя с мебелите, ако са засегнати?
В повечето случаи се извозват. Ако са попили течности, няма как да се спасят. Тогава се търси изпразване на апартаменти и къщи или почистване на силно замърсено жилище.

Трябва ли да се използва озонатор?
В доста случаи – да. Озонаторите помагат да се изчисти въздуха от патогени и тежки миризми. Особено ако не може да се проветрява нормално.

Какво да правя, ако има мухъл след инцидента?
Това вече е двойна задача – дезинфекция и обработка срещу плесен. Ако не се направи правилно, мухълът се връща. Тук помага фирма за почистване на дворове, ако става дума за външна влага или навлизане от мазета.

Нужда от дезинфекция на жилища след убийство