Голяма беля ли стана? Време е за сериозно действие!
Как да се справите с последствията от голям пожар? Когато всичко е опушено, мирише на изгоряло, а част от покъщнината е в руини, става ясно, че няма време за губене. Всяка минута забавяне означава повече щети, повече работа и по-трудно възстановяване. За да не се луташ като безпомощен, вкарвай план в действие!
Първи стъпки след пожара – как да ограничиш щетите?
- Провери безопасността. Преди да влезеш в изгорелия обект, увери се, че няма риск от срутване или нови пламъци. Няма смисъл да скачаш като пожарникар, ако подът пропадне под краката ти!
- Изолирай водата и тока. Ако пожарът е бил сериозен, няма гаранция, че инсталациите не са компрометирани. Последното, което искаш, е да те тресне ток или да пуснеш водата и да стане още по-голям хаос.
- Запази документите и ценностите. Ако има нещо, което може да се спаси, направи го веднага. Паспорти, нотариални актове, спестявания – всичко това е злато след такова бедствие.
Основно чистене и разчистване – от къде да започнеш?
- Започни с изхвърлянето на негодните вещи. Изгорени мебели, обгорени дрехи, техника, която вече няма шанс – всичко това е само излишен товар. Най-добре е да действаш с извозване на стари мебели, за да не се мъчиш сам с тежките боклуци.
- Справи се с опушените стени и тавани. Пожарът не само изгаря, но и оставя слой сажди навсякъде. Миризмата е ужасяваща и няма да изчезне сама. За да няма нужда да дишаш този гаден пушек, най-добре се свържи с някоя фирма за почистване. Те ще се справят с всякакви места, включително и парцели, дворове, жилища, помещения като мазета и тавани и т.н.
- Дезинфекция и освежаване. След като всичко видимо е разчистено, пак остава сериозен проблем – бактерии, плесени и токсични частици. Влагата от гасенето на пожара също помага на мухъла да се развихри. Специални препарати и сериозно проветряване са задължителни.
Често задавани въпроси и отговори
Как да се справя с миризмата след пожар?
Не разчитай само на проветряване! Въглеродните частици се впиват в стени, подове и мебели. Оцет, сода и специални абсорбатори на миризми помагат, но ако положението е тежко, професионално почистване е по-добрата идея.
Мога ли сам да разчистя щетите от пожара?
Зависи колко е пострадало жилището. Малки участъци с пушек можеш да чистиш сам, но ако има големи сажди, обгорели материали и токсични остатъци, по-добре търси специалисти.
Какво да направя, ако стените са станали черни от дима?
Обикновеният сапун и вода няма да свършат работа. Трябва да използваш специални разтворители за сажди или поне сода с топла вода. Но ако стените са силно опушени, най-доброто решение е нова боя.
Как да разбера дали електрическата инсталация е безопасна след пожар?
Не си играй с това! Ако пожарът е стигнал до кабелите, може да има разтопени или оголени жици. Викай електротехник да провери, защото рискът от нов пожар е сериозен.
Кога мога да се върна да живея в жилището след пожар?
Зависи от щетите. Ако е имало сериозно изгаряне и структурни повреди, трябва инспекция. Ако само е било опушено, след сериозно почистване и проветряване можеш да се върнеш, но миризмата може да остане с месеци.
