Меню Затваряне

Как се справяш с адски мръсен апартамент след синдром на Диоген?

Ефективна грижа за дом след синдром на Диоген не е просто чистене, а битка с хаоса! Мястото често е заринато с боклуци, мръсотия и миризми, които не излизат с едно минаване на парцала. Ако не се действа правилно, положението може да стане още по-зле. Тук няма място за лигавщини – трябва здраво чистене, дезинфекция и извозване на всичко ненужно!

Първи стъпки за ефективна грижа за дом след синдром на Диоген

  1. Оценка на щетите. Няма как да влезеш и просто да почнеш да метеш. Трябва да огледаш добре мястото – има ли развалени храни, мухъл, фекалии, мъртви животни? Всичко това определя какъв подход ще се използва.
  2. Подготовка за чистене. Без ръкавици, маска и дебели дрехи няма как да се справиш. Някои боклуци могат да бъдат токсични, да има плесен или дори опасни предмети. Ако има спринцовки или други гадости, трябва да внимаваш.
  3. Извозване на отпадъци. Не можеш да натъпчеш всичко в черни чували и да ги оставиш пред входа – някои неща искат специално третиране. Тук влиза вариантът да се свържеш с фирма за почистване и извозване на отпадъци, защото тонове боклук не се махат с един камион.
  4. Почистване на силно замърсено жилище. Обикновеният препарат няма да свърши работа. Трябват по-силни дезинфектанти, за да се премахнат бактериите, гъбичките и ужасните миризми. Понякога се налага да се махне подовата настилка или дори част от стените, ако мръсотията е попила дълбоко.
  5. Дезинфекция на апартамент. След като всичко е разчистено и измито, идва време за дезинфекция. Това не е само пръскане с ароматизатор – тук говорим за убиване на бактерии и вируси, които могат да са останали след дългото занемаряване.

Какви грешки да не допускаш при почистване след синдром на Диоген?

  • Опитваш се да го направиш сам. Ако апартаментът е в критично състояние, сам няма да се справиш. Боклуците са прекалено много, а мръсотията изисква специална техника и препарати.
  • Използваш само обикновени почистващи препарати. Това не е мазно петно на печката – тук трябва индустриални препарати за дълбоко чистене.
  • Пренебрегваш миризмата. Дори и всичко да изглежда чисто, ако не се справиш с миризмите, няма да се издържа вътре. Често се налага почистване след синдром на Диоген с озониране или специални неутрализатори.
  • Не правиш вентилация. В застоял въздух бактериите продължават да се развиват. Проветряването и използването на въздушни филтри помагат за по-бързо освежаване.
  • Пропускаш дезинфекцията. Не стига само да измиеш пода – трябва и да убиеш всичко вредно, което е останало по повърхностите.

Най-често задаваните въпроси

Колко време отнема цялостното почистване след синдром на Диоген?
Зависи от състоянието на жилището. Ако е само силно замърсено, няколко дни може да стигнат, но ако е наистина в критично положение, може да отнеме седмици.

Как да се справя с миризмата?
Обикновените ароматизатори няма да помогнат. Трябва специализирано почистване, дълбока дезинфекция и в някои случаи озониране, за да се премахнат бактериите, които причиняват лошите миризми.

Мога ли да ползвам обикновени почистващи препарати?
Не. В такива случаи трябват индустриални препарати, които унищожават бактериите и мухъла, иначе мръсотията ще се върне много бързо.

Какво да правя, ако има опасни отпадъци?
Ако има спринцовки, химикали или други опасни боклуци, не трябва да ги пипаш. Има специални услуги за изпразване на апартаменти и къщи, които знаят как да ги извозят безопасно.

Трябва ли да изхвърля всичко от жилището?
Повечето неща, които са стояли в такава мръсотия дълго време, не могат да бъдат спасени. Текстил, мебели и уреди, които са засегнати от мухъл или лоша миризма, обикновено се изхвърлят.

Ефективна грижа за дом след синдром на Диоген